Obsah

Granitové dřezy získávají silné zastoupení v českých kuchyních. V porovnání s nerezovými dřezy se mnohem snadněji udržují a jejich používání není hlučné. K dostání jsou v několika barevných provedeních – je tedy možné je sladit se zbytkem kuchyně a dokonce i s granitovou dřezovou baterií. Při výrobě tohoto materiálu je použito 80 % drcené žuly, 15 % pojiv a 5 % barviv. Vysoké procento barviv zaručuje, že jsou granitové dřezy probarvené v celé své tloušťce, díky tomu nejsou na granitu vidět škrábance.

 

Granitové dřezy mají hned několik hlavních výhod

Výhodou granitu je jeho odolnost vůči teplotním šokům – dřez vydrží teploty až do 250 °C. Pro odkládání horkého nádobí je ale stejně vhodné použít speciální podložku. Hrnce vytažené z trouby nebo stažené z plotýnky mohou být totiž rozpálené až na 600 °C. Do granitového dřezu proto není vhodné vylévat rozpálený horký olej, který může také nenávratně poškodit povrch dřezu. Vysokou odolnost vůči nárazům a mechanickému poškození získá granit až po zabudování do pracovní desky. Během přepravy a montáže je naopak velmi křehký. Pokud si dřez objednáváte přes internet, důkladně si po jeho vybalení zkontrolujte, zda během přepravy nedošlo k jeho poškození. Při nákupu přes internet zároveň berte s rezervou to, jak barevně vypadá granitový dřez na obrazovce vašeho počítače nebo telefonu. Pokud máte možnost, běžte se na granitový dřez podívat do kamenné prodejny, případně požádejte výrobce o detailní popis barvy dřezu.

 

Dřez stačí opláchnout vodou a vytřít do sucha

Granitové dřezy jsou opravdu nenáročné na údržbu. Nevyžadují žádné leštění a pravidelnou péčí lze dokonce předejít i usazování vodního kamene. Nejlépe budete o granitový dřez pečovat tak, když ho po každém jeho použití opláchnete studenou vodou a nakonec vytřete do sucha jemným hadříkem. Při čištění granitu se vyhněte používání drátěnek nebo suchých písků – jejich pravidelné používání by mohlo na povrchu zanechat škrábance a oděrky. I přes vysokou odolnost granitu se vyvarujte používání dřezu jako krájecího prkénka a snažte se předejít pádu těžkých předmětů na dřez.

Tip: Pestrou nabídku spotřebičů a kuchyňských doplňků najdete na Anill.

 

Jak se zorientovat v názvech jednotlivých granitových dřezů?

Díky rostoucí oblibě granitu dnes dřezy z tohoto materiálu produkuje většina firem zabývajících se výrobou kuchyňských dřezů. Každá z firem své produkty vyrábí ze zdokonaleného materiálu, jehož základem je granit, ale je obohacený o různé nadstandardní příměsi, úpravy a technologie. Materiály se mohou lišit i vzhledem a povrchovou úpravou.

 

Firma Franke – materiál Fragranit DuraKleen Plus + Sanitized

Dřezy Franke patří mezi špičku na trhu. Firma Franke existuje na trhu už od roku 1911. Materiál, ze kterého granitové dřezy vyrábí, se nazývá Fragranit a mezi jeho přednosti patří dlouhotrvající barva, antibakteriální úprava a odolnost vůči nečistotám a tvorbě usazenin. Samozřejmostí je rezistence vůči poškrábání a oděru. Fragranit vzniká sloučením 80 % žuly a 20 % polymerové pryskyřice. Firma Franke na trh dřezy z Fragranitu dodává v 9 barevných provedeních.

Firma Shock – materiál Cristalite

Také firma Shock je tradičním výrobcem granitových dřezů. Materiál používaný k výrobě dřezů je označován jako Cristalite a je složený ze 75–80 % lisovaného krystalického křemene, keramických barviv a vysoce jakostního akrylátového pojiva. Do této směsi Shock navíc přidal ionty stříbra, čímž je zaručena vysoká hygieničnost materiálu a rezistence vůči bakteriím a plísním. Povrch dřezu má speciální hladkou úpravu, proto se na něm takřka vůbec neusazují nečistoty a je odolnější vůči usazování vodního kamene.

 

Firma Shock – materiál Cristadur

Cristadur je dalším kvalitním materiálem od výrobce Shock. Hladký povrch dřezu zajišťuje jeho nenáročnou údržbu. Granitová směs Cristadur je zpracována velmi jemným způsobem, což se projevuje na vzhledu dřezu. Na pohled i dotek jsou produkty z Cristaduru podobné keramice.

 

Firma Teka – materiál Tegranit

Pokud hledáte kvalitu od tradičního českého výrobce, zvolte dřezy firmy Teka. Tegranit, jak výrobce materiál označuje, vzniká smícháním 80 % přírodního granitu a malých částeček skla zkombinovaných s tvrzenou pryskyřicí (15 %) a barvivy (5 %). Výsledkem jsou kvalitní dřezy s dlouhou životností. Bývají velmi houževnaté vůči běžnému opotřebení, zachovávají si dlouhotrvající sytost barev a jsou nenáročné na údržbu.

 

Firma Blanco – materiál Silgranit II PuraDur

Blanco je dalším kvalitním výrobcem granitových dřezů, který k jejich výrobě používá materiál Silgranit. Ten se vyznačuje vysokou nepropustností a strukturou připomínající kámen. Stejně jako většina granitových dřezů vydrží i Silgranit až desítky let a je zdravotně nezávadný.

 

Firma Alveus – materiál Algranit

Pokud toužíte po dřezu s kovovým leskem, zvolte variantu Metalik od výrobce Alveus. Algranitové dřezy jsou ze 75 % tvořené žulovými částicemi. Ty jsou spojené polymerovými živicemi vysoké kvality, čímž je dosaženo vysoké pevnosti i odolnosti materiálu. Dřezy od firmy Alveus mají hladkou povrchovou úpravu, proto se velmi snadno čistí.

 

Firma Sinks

Firma Sinks používá při výrobě svých dřezů nejnovějších technologií, které vyhovují přísným hygienickým normám. Granitové dřezy od firmy Sinks se vyrábí z 80 % kameniva, 15 % polyesterového pojiva a 5 % barviv.

 

Firma Elleci

Elleci se také počítá mezi tradiční výrobce granitových dřezů. Její dřezy se vyrábí z exkluzivního materiálu tvořeného pryskyřicí a částicemi čistého skla. Vitrotek, jak Elleci jeden z materiálů nazývá, je antibakteriální a zásluhou své speciální povrchové úpravy odpuzuje vodu a tuky. Samozřejmostí je hladkost materiálu a stálá sytost barev. Dalším materiálem, ze kterého Elleci vyrábí granitové dřezy, je tzv. Metaltek. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že je obohacený o kovové částice, díky kterým mají dřezy třpytivě zářivý povrch. Zároveň má Metaltek i antibakteriální úpravu, do granitu byly totiž při výrobním procesu přidané ionty stříbra. I další materiál výrobce Elleci, tzv. Granitek, je obohacený o částečky stříbra. Od konkurenčních materiálů ho odlišuje vzhled přírodního kamene.

Jaromír Lehečka