Obsah

Důsledné používání pracovní obuvi dokáže účinně předcházet poškození zdraví a úrazům. K nejvíce zraněním dochází ve zpracovatelském průmyslu, dalším rizikovým odvětvím je doprava. Ročně je popsáno téměř 40 000 případů zranění souvisejících s výkonem povolání a několik desítek případů smrti. Jak snížit tyto smutné statistiky?

Pracovní obuv s bezpečnostními prvky je účinnou prevencí uklouznutí nebo pádu z výšky. Zde si můžete přečíst, že zaměstnavatelé ji zpravidla poskytují téměř ve všech oborech, ve kterých se pracovníci zabývají jakoukoliv další činností, než jen pouhou administrativou.

Pracovní nebo bezpečnostní?

Obuv pro pohyb na pracovišti dělí normy podle stupně ochrany do tří kategorií: na pracovní, ochrannou a bezpečnostní. Pracovní obuv, na rozdíl od zbývajících dvou typů, nemá pevnou špičku (takzvanou tužinku).

Na střechu, k soustruhu, do laboratoře

V rámci tří základních kategorií existuje celá řada typů obuvi pro nejrůznější provozy. Vyrábějí se z usně, dalších textilních materiálů, pryže a plastů.

  • Ochranu před chladem zajistí kotníkové nebo vysoké boty s nepromokavou úpravou a teplou vložkou.
  • Obuv s ochrannými a bezpečnostními prvky v podobě tužinky a zpevněné paty ochrání prsty a utlumí nárazy.
  • Sandály a pracovní pantofle, obuv, do které se lze rychle přezout, poslouží pro rychlý přechod mezi místnostmi s různým stupněm požadavků na hygienu a bezpečnost práce.
  • Protiskluzové holínky a galoše se speciálními podešvemi zajistí bezpečí pracovníků ve veterinární provozech, zpracovatelském a chemickém průmyslu i zdravotnictví.

Na bezpečnostní obutí i oděv pamatujte i v situaci, kdy se pustíte do výměny audílů z Ideka.

 

Pracovní obuv jako předmět častých sporů

Obutí do banky nebo na recepci nepředstavuje větší problém. Vhodné lodičky nebo lakýrky nalezneme zpravidla ve svém botníku.

V jakémkoliv jiném případě je na zaměstnavateli, aby vhodné obutí zajistil. A to nejen obuv ochrannou nebo bezpečnostní. V tomto článku se dozvíte, že pracovní obuv musí zaměstnavatel poskytnout i do provozů, kde obutí rychle podléhá opotřebení nebo znečištění. Pokud tak neučiní, pak má zaměstnanec právo si obuv pořídit sám a zaměstnavatel je povinen mu ji uhradit.

Když se zaměstnavatel snaží ušetřit na nesprávném místě

Častým nešvarem bývá, že se zaměstnavatel snaží na pracovní obuvi ušetřit. Buď se pokouší pravidla bezpečnosti práce obejít tak, že do provozu s rizikem poskytne jen levné napodobeniny ochranné obuvi. Ve druhém případě, kdy je sice pracovníkům normovaná obuv k dispozici, nemusí být respektována její vhodná velikost, šířka a individuální tvar nohy. V obou případech vystavuje zaměstnavatel pracovníky velkému nebezpečí poškození zdraví.

Pracovní doba se nesmí stát utrpením pro nohy

Obuv musí chránit před riziky práce, ale zároveň nesmí její materiál způsobovat alergie. Nevhodná velikost bývá příčinou otlaků. Pokud zaměstnanec v obuvi nevydrží 8 hodin, může se dostat do pokušení ji odložit, čímž porušuje bezpečnostní pravidla, a za případný úraz si tak sám nese odpovědnost. Ztrácí také nárok na odškodnění.

Opravdu je z čeho vybírat

Na levné pracovní obuvi, neušetříte. Ať už pracujete na stavbě, v nemocnici nebo ve výrobě, vaše nohy pohodlí ocení. Nebojte se investovat do kvalitní ergonomické obuvi. Vyznačuje se dlouhou životností a nohám poskytne skutečný komfort.

Jak se zorientovat

U každého typu obuvi musí být uvedeny normy, které splňuje. Mnoho internetových obchodů používá praktické piktogramy, označující materiál a rizika, před kterými obuv svého nositele chrání.

A doplňky na závěr

Pro zvýšení pohodlí nabízejí obchody množství zateplených vložek a návleků. Součástí nabídky bývají i prostředky na ošetření kůže: deodorační spreje, pasty a impregnace.

Jaromír Lehečka