V médiích

Véčka vzkazují: nesahejte na daně

Pokud vládní koalice zahrne do daňového balíčku na příští rok současnou sazbu DPH 14 a 20 procent a zachová i vyšší zdanění bohatších, jsou poslanci opozičních Věcí veřejných ochotni pro něj zvednout ruku, byť by to znamenalo podpořit kabinet premiéra Petra Nečase (ODS).

Nečasova vláda si může být téměř jistá hlasem poslance Milana Šťovíčka, který vládu držel už na jaře. „Obecný princip platí – pokud bude vláda plnit svůj program, tak má moji podporu,“ řekl Právu.
Předseda VV Radek John řekl Právu, že véčkům jde hlavně o svržení vlády. Podle něj je však nyní klíčové zachovat sazby DPH.
„Ve jménu záchrany ekonomické situace bychom balíček s DPH na 14 a 20 procenty a milionářskou daní podpořili, i když bychom tím pádem hlasovali pro důvěru kabinetu. Napřed je totiž třeba národ zachránit před kolapsem hospodářství a pak před touto vládou,“ řekl Právu John.

Dobeš: Počkám si 

V kuloárech se ale včera také spekulovalo, že Josef Dobeš, který je jako nestraník členem klubu VV, loví mezi poslanci véček lidi, kteří by podrželi Nečasovu vládu i do budoucna. Zdroj zmínil jména poslanců Davida Kádnera a Petra Skokana.
„Nechci nic komentovat. Počkejme si, s jakým návrhem kabinet přijde,“ řekl Dobeš Právu.
Podle Skokana je klíčové, aby neprošlo zvýšení daní. Vadí mu i škrty.
Také Kádner nechce kabinetu za každou cenu házet klacky pod nohy. „Pokud projdou změny v daňovém balíčku a DPH zůstane na 14 a 20 procenty, tak nemám důvod shazovat vládu,“ uvedl.
Podle šéfky poslanců véček Kateřiny Klasnové by případná změna v balíčku měla vyústit v Nečasovu rezignaci.